Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 26448452

"Ogrzejcie swoje głowy, nie klimat". Marsz ekologów
poniedziałek 2013-11-18

Kilkaset osób przeszło ulicami Warszawy w "Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej". Miał on związek z odbywającym się w stolicy szczytem ONZ.

 

Manifestacja rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, przeszła Al. Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego na prawą stronę Wisły, pod Stadion Narodowy, gdzie od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ.

Na zakończenie marszu w muszli koncertowej w parku Skaryszewskim zorganizowano ekologiczny Hyde Park. Wypowiadali się przedstawiciele organizacji zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu, m.in. przedstawicie Greenpeace, którzy przypomnieli o 30 aresztowanych w Murmańsku działaczach organizacji. Odczytali list zatrzymanego tam Polaka - Tomasza Dziemianczuka.

Głos zabrał także Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia EKO-UNIA.

"Do Rządów Państw Świata. Do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, gospodarza Igrzysk Klimatycznych.

Niech Huragan dmie i oczyści Wasze głowy z niewiary

Niech Susza wyciagnie ostatnie krople wody z Waszych studni 

Niech Powódź zajrzy Wam w okna

Może wówczas Słońce jasne doda Wam odwagi

Do decyzji na miare katastrof, które spadną na Świat i Wasze ludy

Odwagi politycy, albo pakujcie swoje szpargały, już czas!

Historia zapisze nas jako jeden z gatunków, który wymarł.''

"Polacy tak nie myślą, oni myślą o przyjaznym klimacie"

Szefowa frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim niemiecka europosłanka Rebecca Harms pytała ze sceny, czy rzeczywiście polski premier Donald Tusk naprawdę uważa, że przyszłością Polski jest węgiel albo wydobycie gazu z łupków. - Nie mogę w to uwierzyć, bo rozmawiałam z Polakami w ostatnich dniach. Polacy tak nie myślą, oni myślą o przyjaznym klimacie, przyjaznym środowisku - przekonywała.

Członek jednej z organizacji ekologicznych z Filipin apelował podczas Hyde Parku, by już w Warszawie zapadły ustalenia pozwalające chronić klimat. Przypomniał, że w nadzwyczajnych zdarzeniach meteorologicznych wynikających ze zmian klimatu zginęło już kilkadziesiąt tysięcy osób, a zdarzają się one już nie co kilka czy kilkanaście lat, ale co roku.

"Nie dla zmian klimatu"

Przewodnicząca zgromadzenia Ewa Sufin-Jacquemart podkreślała wcześniej, że marsz ma charakter pokojowy.

Manifestujący nieśli transparenty z hasłami: "Ogrzejcie swoje głowy, nie klimat", "Nie dla zmian klimatu", "Sprawiedliwość i pozytywna energia dla wszystkich", skandują: "Zmieńcie system, a nie klimat!". Na czele pochodu niosą dmuchany globus.

Uczestnicy chcieli pokazać obradującym w Warszawie uczestnikom szczytu, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich, a ich decyzje będą mieć wpływ również na życie wielu przyszłych pokoleń. Uczestnicy domagają się znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych - sprawiedliwie i z uwzględnieniem możliwości rozłożonego na wszystkie kraje, by zatrzymać zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe.

W ocenie ekologów rozwiązaniem problemów klimatycznych jest energia odnawialna, efektywność energetyczna i zmniejszanie konsumpcji. Dostosowanie społeczeństw do zmian klimatu musi też uwzględniać los pracowników sektorów gospodarki skazanych na zanikanie - deklarują organizatorzy marszu.

Źródło:www.polskieradio.pl

Festiwal "Klimat na zmiany" obok szczytu ONZ
piątek 2013-11-15

Tajfun "Haiyan" to tylko najnowsze klimatyczne zjawisko, które przypomina nam o niebezpieczeństwach zmian klimatycznych.

Od piątku w wielkim namiocie pod Pałacem Kultury będzie można przyjrzeć się z bliska innym, utrwalonym na taśmie filmowej przez wybitnych dokumentalistów. Przy okazji Szczytu Klimatycznego ONZ przez cały weekend trwał będzie festiwal "Klimat na zmiany".

W programie festiwalu znalazło się sześć filmów wybranych przez Artura Liebharta, dyrektora Planete+ Doc Film Festival.

Na początek, w piątek o godz. 18.30 będzie można zobaczyć premierę "Klimatycznych oszustów" Toma Heinemanna. To historia handlu emisjami CO2, na które pozwalał Protokół z Kioto. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

W ramach festiwalu pokazane zostaną także "Pułapki rozwoju", "Prezydent nowej Atlantydy" (po projekcji debata "Tonący kamery się chwyta. Jak uratować Malediwy?"), "Gdy upada drzewo", "Czwarta rewolucja" (po niej debata "Nowa energia dla Polski") i "Recepta na klęskę".

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Źródło:msn.pl

Warszawski Marsz dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej – 16 listopada
piątek 2013-11-15

Fundacja Nasza Ziemia wspiera Marsz dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej.

Podczas gdy na prawym brzegu Wisły trwać będzie kolejna runda technokratycznych negocjacji COP-19, ulicami Warszawy przejdzie marsz kilku tysięcy aktywistów i aktywistek z całego świata. Komitet organizacyjny koordynowany przez Fundację Strefa Zieleni zaprasza wszystkich do udziału w Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej – start w sobotę 16 listopada 2013 r. o 14:30 pod Pałacem Kultury (zapraszamy od 13:30).

Hasło przewodnie Marszu to: Sprawiedliwość i Pozytywna Energia dla Wszystkich!

Wśród uczestników i uczestniczek marszu znajdą się przedstawiciele ruchów społecznych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu z Polski i z całego świata: przedstawiciele koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie, członkowie ruchów antyłupkowych i antyatomowych, rolnicy, społecznicy i przedstawiciele związków zawodowych, dyplomaci, posłowie i europosłowie. Będą z nami przedstawiciele tonących wysp na pacyfiku i Polscy rolnicy dotknięci zmianami klimatu. Wśród mówców znajdą m.in. przewodnicząca frakcji Zieloni/WSE w parlamencie europejskim, Rebecca Harms, międzynarodowi aktywiści i przywódcy ruchów społecznych, przedstawiciele i przedstawicielki krajów Globalnego Południa (w tym Filipin) oraz przedstawiciele i przedstawicielki federacji związków zawodowych z całego świata. Marsz otworzy prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

PO CO?

Maszerując, pokażemy politykom zgromadzonym na Stadionie Narodowym z okazji COP-19, że tematy, które podejmują, dotyczą nas wszystkich. Ich decyzje będą mieć wpływ nie tylko na nas, ale przede wszystkim na życie wielu przyszłych pokoleń.

Bez znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych, bez zaangażowania rozłożonego na wszystkie kraje – sprawiedliwie i z uwzględnieniem ich możliwości – już wkrótce może się okazać, że skala zmian klimatycznych, wywołujących między innymi gwałtowne zjawiska pogodowe, przerasta możliwości reagowania nawet krajów najbardziej rozwiniętych, nie wspominając o tych najbiedniejszych. Powodzie, wichury, podnoszenie się poziomu morza, ginące gatunki i kurcząca się bioróżnorodność – to wszystko w realny sposób może dotknąć każdego z nas!

Ale są rozwiązania! Odnawialna energia, efektywność energetyczna i zmniejszanie konsumpcji – to droga do lepszego, bardziej sprawiedliwego świata. Chcemy swoim przykładem pokazać, że ona jest możliwa! Marsz będzie pokojową, radosną imprezą. Przewidujemy nie tylko banery i transparenty z hasłami bliskimi naszym sercom, ale też kostiumy, akcesoria, instrumenty. Będą happeningi i muzyka. Prawdziwy klimatyczny karnawał w środku listopada! Zapraszamy zespoły muzyczne i taneczne oraz osoby z dziećmi, które będą mogły robić tyle hałasu, ile tylko zechcą! Zapraszamy też osoby, z biało-czerwonymi flagami - pokażmy, że leży nam na sercu dobro Polski i przyszłych pokoleń Polaków!

JAK?

Chcemy, by podjęte podczas COP zobowiązania na rzecz klimatu były jak najambitniejsze, aby następne pokolenia nie były zmuszone przystosowywać się do trudnego i niebezpiecznego życia na mało przyjaznej planecie. Ale polityka klimatyczna nie może być prowadzona bez troski o sprawiedliwość społeczną. Skutki zmian klimatycznych dotkną bowiem najsilniej najbiedniejszych i najsłabszych, zarówno w krajach Południa jak i Północy, choć to oni najmniej się do nich przyczynili. Dostosowanie społeczeństw do zmian klimatu musi też uwzględniać los pracowników sektorów gospodarki skazanych na zanikanie - dlatego są z nami związki zawodowe, które wiedzą jak powinna dokonywać się transformacja energetyczna.

Po Marszu, od godziny 16:00 w Muszli Koncertowej Parku Skaryszewskiego odbędzie się Ekologiczny Hyde Park, w którym będzie mógł zabrać głos przedstawiciel każdej organizacji lub grupy, która zarejestruje się na stronie: marszdlaklimatuwarszawa2013.Evenea.pl lub pod adresem e-mail fundacja@strefazieleni.pl. Zrobimy wszystko, żeby podejmowane tematy – związane z zieloną wizją polityki i świata – zostały usłyszane!

ORGANIZATORZY

Komitet Organizacyjny koordynowany przez Fundację Strefa Zieleni obejmuje działaczy i działaczki należących do organizacji, ruchów i grup: Młodzieżowa Sieć Klimatyczna, stowarzyszenie Zielone Mazowsze, Global Call for Climate Action (GCCA), Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oikos Warszawa, Partia Zieloni, INSPRO, Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Obywatele Kontrolują, Zrzeszenie Studentów Polskich UW, Komisja Dialogu Społecznego ds. Środowiska przyrodniczego przy BOŚ UM St. Warszawa, Polski Związek Ekologiczny – odział Mazowsze, grupa nieformalna Zielona Moc, stowarzyszenie Ogród Warszawa, koalicja Złupieni.pl.

Wsparcia dla Marszu na rzecz Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej udzielili: Grupa Greens/EFA Parlamentu Europejskiego, Greenpeace, Fundacja Heinricha Bölla, Klub Gaja, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Nasza Ziemia, Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Fundacja Przebudzenie i inne.

Patronat medialny: „Zielone Wiadomości”, portal Lewica24.pl, LaRevueDurable

Planowany przebieg Marszu:

16.11.2013 r. zbiórka od 13:30 do 14:30 przed PKiN od strony Al. Jerozolimskich.

Wymarsz o 14:30 Alejami Jerozolimskimi, przez Most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Warszyngtona, ul. Międzynarodową (w lewo) do Parku Skaryszewskiego na Muszlę Koncertową (i na placyk i aleję z tyłu). Koniec – ok. godz. 18:30.


Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się tutaj.


Kontakt w sprawie:

Ewa Sufin-Jacquemart, Fundacja Strefa Zieleni, tel. 664673700, ewa.sufin@gmail.com,

Artur Wieczorek, Zieloni, tel.: 791431128, artur.wieczorek@zieloni2004.pl.

Organizacje pozarządowe pozytywnie o klimatycznej propozycji grupy G77
piątek 2013-11-15

Wspólna propozycja grupy G77 odnośnie wypracowania mechanizmu zwalczania strat spowodowanych zmianami klimatu jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotychczasowego COP19 w Warszawie - ocenili we wtorek przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Propozycja G77, czyli grupy ponad stu państw rozwijających się, dotycząca mechanizmu zwalczania strat spowodowanych zmianami klimatu, uwzględnia konieczność współpracy i lepszej globalnej koordynacji działań - powiedział Sven Harmeling z międzynarodowej organizacji pomocowej CARE International na spotkaniu organizacji pozarządowych, podsumowującym dotychczasowy przebieg COP 19 w Warszawie.

"Zmiany klimatu i związane z tym straty to problem coraz większej liczby krajów, także na poziomie gospodarczym. Dlatego tak ważne jest, żeby ustalić, jak można generować dla nich finansowe wsparcie, i jak je najlepiej wykorzystywać" - podkreślił Harmeling. Jak poinformował, w swojej propozycji G77 mówią też o potrzebie wypełniania dotychczasowych luk w wiedzy, dotyczących np. zasięgu lodu morskiego czy zakwaszenia oceanu. Informacje tego typu pozwalają bowiem lepiej oceniać ryzyko i narażenie poszczególnych części świata na groźne skutki zmian klimatu.

"Mechanizm musi być ustalony tu, w Warszawie, choć oczywiście pozostanie wiele szczegółów, które trzeba będzie dopracować później. Teraz jednak musi się pojawić wyraźny, poważny sygnał dotyczący samego mechanizmu - jak i tego, że straty mają wiele wymiarów, także nieekonomiczne, jak utrata dóbr kultury" - zaznaczał przedstawiciel CARE.

Zdaniem Harmelinga czas po uderzeniu w Filipiny tajfunu, do jakiego doszło w piątek, wydaje się najbardziej odpowiedni, by zdefiniować, co tak naprawdę znaczą "straty spowodowane zmianami klimatu". Mechanizmy z tym związane i ich finansowanie są jednym z głównych tematów rozmów podczas COP19. "Filipiny to kraj, który w ostatnich latach zainwestował naprawdę wiele w przygotowania do katastrofalnych zjawisk klimatycznych. Wdraża systemy wczesnego ostrzegania i szybkiego reagowania. A jednak okazał się jednym z okrutnych przykładów nasilania się strat spowodowanych zmianami klimatu, mimo działań adaptacyjnych" - mówił przedstawiciel CARE.

Grupa AOSIS - czyli państwa wyspiarskie i nisko położone - zaproponowały z kolei, aby oprócz ograniczania emisji gazów cieplarnianych ustalić również cele związane z wykorzystaniem energii i podniesieniem efektywności energetycznej - dodał szef delegacji Greenpeace Martin Kaiser. "To bardzo ważna inicjatywa, gdyż - jak widzimy - w wielu krajach przemysł wydobywczy chce zapobiec ustaleniu nowych regulacji dotyczących udziału energii odnawialnej albo zwalczania emisji" - dodał.

Oceniając dotychczasowe negocjacje Kaiser uznał, że już w Warszawie powinny zapaść decyzje dotyczące zmniejszenia emisji, większego wykorzystania energii odnawialnej i większej wydajności energetycznej - konieczne do tego, by w 2020 r. można było zawrzeć globalną umowę ws. przeciwdziałania zmianom klimatu. "Bez tego na konferencji stron w Paryżu (w roku 2015 - PAP) staniemy przed murem i skończy się podobnie, jak w Kopenhadze"(gdzie, mimo oczekiwań, spotkanie COP w 2009 r. zakończyło się brakiem porozumienia - PAP) - powiedział.

Źródło: PAP

Eksperci: rok 2013 wśród dziesięciu najcieplejszych w historii pomiarów
piątek 2013-11-15

Rok 2013 może być jednym z dziesięciu najcieplejszych lat od 1850 roku, czyli początku nowoczesnych pomiarów – podała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Temperatura powierzchni ziemi i oceanów o 0,48 st. C. przekroczyła średnią z lat 1961–1990.

„Dziewięć miesięcy między styczniem a wrześniem to siódmy - pod względem wysokości temperatury na Ziemi - okres w historii pomiarów” – powiedział Jeremiah Lengoasa z WMO w środę podczas szczytu klimatycznego COP19.

Zastrzegł jednak, że przedstawione wyniki nie są ostateczne. Końcowy raport za 2013 rok Światowa Organizacja Meteorologiczna zaprezentuje w marcu przyszłego roku. Zestawienie zawiera dane dotyczące m.in. powodzi, suszy, cyklonów tropikalnych w 2013 roku.

Pierwsze dziewięć miesięcy roku było cieplejszych, niż ten sam okres w 2011 i 2012 roku. Na większości obszarów Ziemi notowano temperatury powyżej średniej. Najcieplej było w Australii, północnych obszarach Ameryki Północnej, północnym-wschodzie Ameryki Południowej, północnej Afryce. Z najgorętszym latem w swojej historii musiała zmierzyć się Japonia. Również Chiny zanotowały najgorętszy w historii kraju sierpień. Temperatury poniżej norm obserwowano za to m.in. w centralnej części Ameryki Południowej, na wybrzeżu Ekwadoru, w północnej Rosji.

“Dotychczasowe tegoroczne temperatury nie odbiegają od średniej z lat 2001-2010, które stanowiły najgorętszą dekadę w historii pomiarów” – powiedział Jeremiah Lengoasa. „Wysokie temperatury utrzymują się od 1998 roku i rok 2013 jeszcze raz podtrzymał tę długoterminową tendencję” – zaznaczył.

Według danych WMO będziemy musieli liczyć się z coraz cieplejszymi latami, bo koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze i innych gazów cieplarnianych w 2012 roku osiągnęła rekordowe wartości. Według szacunków WMO, będzie ona rosła do niespotykanych rozmiarów jeszcze w 2013 roku.

Do początku listopada na całej Ziemi zanotowano 86 tropikalnych cyklonów. Ich liczba była bliska średniej z lat 1981-2010, liczącej 89 cyklonów. Jednak, jak przypomniał Lengoasa, liczby te mogą jeszcze wzrosnąć.

Przypomniał, że tajfun Haiyan, który uderzył w Filipiny jest najsilniejszym, jaki kiedykolwiek zaatakował ten kraj i najsilniejszym, jaki kiedykolwiek dotarł do lądu. W 2013 roku wskutek huraganów ucierpiał też Meksyk, w który 15 września uderzyły jednocześnie dwa tropikalne cyklony. Poprzednio zdarzyło się to w 1958 roku.

WMO w swoim oświadczeniu potwierdza, że rekordowy poziom osiągnął też poziom wód morskich. Wzrasta on przeciętnie o 3,2 mm na rok od 1993 roku - kiedy zaczęto prowadzić pomiary satelitarne. W ten sposób podwoiła się tendencja XX wieku, kiedy przeciętny wzrost poziomu wód morskich utrzymywał się na poziomie 1,6 mm na rok.

Powierzchnia lodowców Arktyki, po niespotykanym w skali topnieniu w 2012 roku, wciąż utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów. Swoje maksimum osiągnęła 15 marca, obejmując wówczas 15 mln 130 tys. km kw. Było to w przybliżeniu o 0,5 mln km kw. mniej, niż w latach 1981-2010. Najmniejszą powierzchnię lody Arktyki osiągnęły 13 września. Miały wówczas zaledwie 5 mln 100 tys. km kw.

Nieco inaczej wygląda sytuacja Antarktydy. Drugi rok z rzędu jej lodowce się powiększyły, osiągając we wrześniu rekordowy wynik 19 mln 47 tys. km kw. To około 30 tys. km więcej niż w roku 2012.

WMO poinformowała też o największych suszach i powodziach, które wystąpiły w 2013 roku. „Niektóre regiony północno-wschodniej Brazylii ucierpiały z powodu największej, na przestrzeni ostatniego półwiecza, suszy. W miejscowości Plateau tak mało deszczu nie spadło od 1979 roku” – informuje WMO.

Najgorsze od 30 lat susze panowały w afrykańskiej Angoli i Namibii. Z suszą musiała mierzyć się też większa część Australii. Na początku roku jedna z najgorszych susz w ciągu ostatnich dekad spotkała też Nową Zelandię.

Na przełomie lipca i sierpnia niespotykane dotąd opady deszczu zanotowano m.in. w okolicach rzeki Amur na granicy Rosji z Chinami. Rzeka osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając rekordowy poziom z 1984 roku.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

DB Schenker Logistics w Polsce na szczycie klimatycznym. Jak biznes może chronić środowisko?
czwartek 2013-11-14

Janusz Górski, Prezes DB Schenker Logistics w Polsce będzie reprezentować polski biznes podczas Szczytu Klimatycznego w Warszawie.

Panel pt. „Działania na rzecz klimatu i partnerstwa” jest częścią dwudniowego Forum Biznesowego „Caring for Climate” w ramach Szczytu Klimatycznego COP-19, który odbywa się w dniach 11-22 listopada 2013 r. Panel, jako jedyny jest poświęcony polskiej perspektywie i inicjatywom biznesowym podjętym na naszym rynku dla ochrony środowiska.

W wydarzeniu weźmie udział Marcin Korolec – Minister Środowiska. Polski biznes będzie reprezentował m.in. Janusz Górski, prezes DB Schenker Logistics w Polsce, który jest także członkiem Rady Programowej Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ, Global Compact w Polsce – największej na świecie organizacji działającej na rzecz odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju

.DB Schenker Logistics jest liderem odpowiedzialnego biznesu na polskim rynku, ponieważ od lat konsekwentnie realizuje zasady zrównoważonego rozwoju. „Zgodnie ze strategią DB Schenker chcemy być pionierem w zakresie ekologii. Redukujemy negatywny wpływ na środowisko, np. ograniczając emisję CO2 i minimalizując zużycie zasobów. Projektujemy rozwiązania, które wspierają naszych klientów w ich działaniach ekologicznych – mówi Janusz Górski, Prezes Schenker Sp. z o.o.

Głównym założeniem panelu „Działania na rzecz klimatu i partnerstwa” jest zaprezentowanie działań i rozwiązań, wspierających ochronę środowiska przez polski biznes. Uczestnicy wydarzenia zapoznają się zarówno z kluczowymi działaniami rządu, jak i dobrymi praktykami firm i organizacji odpowiedzialnych społecznie. Paneliści odniosą się również do dokumentu „Wizja 2050 – Deklaracja polskiego biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju”. DB Schenker Logistics w Polsce jest jednym z sygnatariuszy tej deklaracji.

Źródło: informacja prasowa