Na niespełna dwa tygodnie przed Konferencją klimatyczną ONZ w Durbanie, Amerykanie zaprosili do Waszyngtonu przedstawicieli największych gospodarek świata na ostatnie ministerialne spotkanie z cyklu Major Economies Forum on Energy and Climate (MEF) poświęcone przygotowaniom do COP17. Polska uczestniczy w obradach tego grona jako kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE, którą reprezentuje Joanna Maćkowiak – Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
W dniach 17-18 września podczas spotkania MEF przedstawiciele krajów odpowiedzialnych za ok. 80 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, w tym m.in. USA, Chiny, Indie, Brazylia, RPA mają okazję do zbliżenia swoich stanowisk przed Konferencją klimatyczną w Durbanie (COP17).
Spotkanie Major Economies Forum w Waszyngtonie było piątym i zarazem ostatnim na szczeblu ministerialnym, mającym na celu rozmowy z kluczowymi partnerami spoza Europy na temat COP17 (28 listopada – 9 grudnia br.). Jego zadaniem była wymiana poglądów i oczekiwań co do wyników tego najważniejszego wydarzenia w zakresie globalnej polityki klimatycznej. Głównymi tematami były m. in. finansowanie i transparentność działań ograniczających emisję, przyszłość Protokołu z Kioto oraz mapa drogowa do przyszłego globalnego porozumienia klimatycznego.
Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele Forum z Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Unii Europejskiej (Prezydencja Polski w Radzie UE, Komisja Europejska, Dania), Francji, Niemiec, Indii, Indonezji, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Rosji, RPA, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz dodatkowo delegacje z Argentyny, Ekwadoru, Singapuru, Hiszpanii i UNFCCC.
***
Major Economies Forum on Energy and Climate (MEF) - forum dialogu na temat zmian klimatu i implikacji gospodarczych tego zjawiska utworzone przez prezydenta USA Baracka Obamę w 2009 roku. Skupia przedstawicieli 17 najważniejszych gospodarek świata, w tym Chiny, Indie, Brazylię i USA (kraje-członkowie MEF odpowiadają za ok. 80 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych). Celem MEF jest ułatwienie oraz poprawa dialogu wśród największych rozwiniętych i rozwijających się państw świata, co ma przede wszystkim pomagać w tworzeniu politycznego wsparcia niezbędnego do osiągania wspólnych celów w zakresie energii oraz zmian klimatu.
źródło: mos.gov.pl
Kraszewski będzie reprezentował Polskę na konferencji klimatycznej w Durbanie.
komentarze [0]






