Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 28444187

Budujmy energooszczędnie
poniedziałek 2009-04-06

Parlament Europejski zatwierdził zwiększenie środków na inwestycje w energooszczędne budownictwo. Znowelizowane rozporządzenie ułatwi regionom pozyskiwanie funduszy na tego typu przedsięwzięcia.

Inwestycje w sektorze budownictwa mieszkaniowego, w tym na inwestycje związane z efektywnością energetyczną już teraz są wspierane ze środków EFRR, jednak tylko w nowych państwach członkowskich (UE-12). Wspierane inwestycje dotyczą wyłącznie wspólnych części budynku (lub całego budynku w przypadku socjalnego budownictwa mieszkaniowego) w ubogich obszarach miejskich.

Po nowelizacji, wsparcie będzie dotyczyło wszystkich 27 państw członkowskich UE. Wydatki na zwiększanie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie energii odnawialnej w istniejącym budownictwie mieszkaniowym będą kwalifikowalne do kwoty 4% środków przyznanych z EFRR dla danego państwa członkowskiego.

Środki będą mogły zostać wykorzystane do współfinansowania programów związanych na przykład z montażem podwójnych szyb, ocieplaniem ścian, montażem kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych lub wymianą starych bojlerów na bardziej energooszczędne.
 
Propozycja nie zwiększa finansowania i nie wywiera żadnego wpływu na budżet Wspólnoty. Umożliwia on jedynie państwom członkowskim, jeśli takie jest ich życzenie, przesunięcie priorytetów i przeprogramowanie swoich programów operacyjnych w celu sfinansowania działań w tej dziedzinie.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Obchody Dnia Ziemi 2009 - włącz się!

Co możesz zrobić dla klimatu?