Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25802816

Rekordowe temperatury i fale upałów

Zmiany klimatu nie tylko wpływają na wzrost średnich temperatur (wykres górny), ale i występowania ekstremów temperaturowych (wykres środkowy). Zwiększenie rozrzutu temperatur wraz z podniesieniem się średniej temperatury (wykres dolny – złożenie obu efektów) nie spowoduje znaczących zmian w występowaniu chłodnej pogody, ale pogoda uważana dziś za gorącą, zacznie występować powszechnie, a rekordowo wysokie temperatury zaczną występować z niebezpieczną częstością.

 


http://earthobservatory.nasa.gov
 

W ciągu ostatnich 12 lat, 11 z nich należało do najcieplejszych w historii pomiarów. Najbardziej oczywistym następstwem globalnego ocieplania się klimatu są rekordowe temperatury. Upały skutkują nie tylko zwykłymi niedogodnościami. Długotrwałe fale upałów pociągają za sobą liczne ofiary śmiertelne, szczególnie wśród osób starszych i o słabszej kondycji.
Przykładowo, podczas upalnego lata 2003 roku w Europie w wyniku sięgających 40°C upałów zmarło około 70000 ludzi więcej, niż zazwyczaj.


http://earthobservatory.nasa.gov

 

W sierpniu 2003 roku w Paryżu w dniach, gdy temperatura sięgała zwykłego poziomu 25 stopni średnia liczba zgonów sięgała 50. Przy przekroczeniu 35 stopni w stolicy Francji umierało dziennie średnio 100 osób, a przy osiągnięciu 40 stopni liczba ofiar śmiertelnych przekraczała dziennie 300.
Rok 2007 również zapisał się jako rekordowy, południe Europy nawiedziła fala gorąca znad Sahary. Padły rekordy na Węgrzech, w Rumunii, Serbii, Bułgarii, Grecji, znowu odnotowano wzrost śmiertelności i pożary, systemy energetyczne nie były w stanie sprostać rekordowemu poborowi mocy przez klimatyzację.

Europa nie należy do najgorętszych miejsc, ale przykładowo w Indiach w 2003 roku panowały 50°C upały. W Europie jesteśmy jeszcze daleko od takich rekordów temperatury, ale przewidywany na to stulecie wzrost temperatury może spowodować, że i u nas takie upały się pojawią. A jakie będą w tedy temperatury w Indiach lub Arabii?