Jaką temperaturę utrzymujesz zimą w swoim domu? Odpowiedz na to pytanie w ekosondzie portalu www.klimatdlaziemi.pl! Nasza ekosonda znajduje się pod lewym menu, zapraszamy!
Poniżej sprawdź wyniki poprzednich sond przeprowdzonych wśród gości portalu www.klimatdlaziemi.pl.
EKOSONDA 9
Refleksje, które nasuwają się po obejrzeniu wyników sondy nr 9 nie mogą być zbytnio optymistyczne. Niestety, na obecnym poziomie świadomości ekologicznej, Polacy nie zdają sobie jeszcze sprawy z ważności zwracania uwagi na opakowanie, z którego wykonany jest nabywany przez nich towar. Blisko 80% respondentów bądź nie przywiązuje wcale bądź bardzo niewielką wagę do rodzaju materiałów, z jakich zrobione są opakowania produktów. W edukacji ekologicznej społeczeństwa warto zatem promować produkty minimalnie opakowane, w opakowaniach z recyklingu, najlepiej jednomateriałowych (np. wyłącznie z papieru albo z plastiku), a także kupowanie produktów uzupełniających oraz jednego produktu większych rozmiarów niż kilku mniejszych .
Czy zwracasz uwagę na materiał z jakiego zrobione jest opakowanie produktów, które kupujesz?
Odpowiedzi: 48
tak - zawsze (21%)
czasami sprawdzam, ale sporadycznie (46%)
nie – nie zależy mi na tym (33%)
EKOSONDA 8
Odpowiedzi uzyskane na podstawie ekosondy nr 8, w której zadaliśmy pytanie "Czy chodzisz na zakupy z własną torbą?", nastrajają bardzo optymistycznie, albowiem aż 81 % respondentów deklaruje regularne korzystanie z takich toreb, z czego o wzięciu ich z domu nigdy nie zapomina 34%. Mamy nadzieję, że 10% osób nie noszących ze sobą własnych ekologicznych torebek, wkrótce przekona się, że to prosty i skuteczny sposób na lepszą ochronę zasobów Ziemi, ale także własnego portfela.
Czy chodzisz na zakupy z własną torbą?
Odpowiedzi: 114
nigdy (10%)
rzadziej niż 1 raz w miesiącu (6%)
średnio 1 raz w tygodniu (3%)
staram się na każde zakupy iść z własną torbą (47%)
zawsze idę na zakupy z własną torbą (34%)
EKOSONDA 7
Pytanie zawarte w siódmej ekosondzie klimatdlaziemi.pl nie przysporzyło gościom naszego serwisu najmniejszego problemu. 92 % z nich zgodnie stwierdziło, że zrównoważony rozwój to rozwój cywilizacyjny z poszanowaniem człowieka i środowiska.
Szczegółowe wyniki ekosondy znajdują się poniżej:
Co oznacza pojęcie „zrównoważony rozwój”?
Odpowiedzi: 59
rozwój, w którym najważniejsze jest dobro człowieka (3%)
rozwój, który na pierwszym miejscu stawia przyrodę (5%)
rozwój cywilizacyjny z poszanowaniem człowieka i środowiska (92%)
EKOSONDA 6
W szóstej ekosondzie portalu klimatdlaziemi.pl postawiliśmy odwiedzającym nas gościom pytanie, czy ocieplili swój dom. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że aż 72% respondentów ociepliło swoje miejsce zamieszkania, a co za tym idzie, skuteczniej oszczędza energię i płaci niższe rachunki. Z tych 72%, blisko połowa (46%) wykonała zabiegi termoizolacyjne na własny koszt, a 26% skorzystało z termoizolacji przeprowadzonej zbiorowo przez administrację na całym osiedlu. Niestety, aż 20% ankietowanych nie posiada odpowiednich funduszy, aby przeprowadzić zabieg docieplania, ale jedynie 3% nie widzi w tym sensu.
Szczegółowe wyniki ekosondy znajdują się poniżej:
Czy ociepliłeś/-łaś swój dom?
Odpowiedzi: 70
tak, zrobiłem/-łam to na własny koszt (46%)
tak, zrobiła to administracja osiedla, na którym mieszkam (26%)
nie, ale planuję to zrobić (6%)
nie, nie mam na to pieniędzy (20%)
nie, nie widzę w tym sensu (3%)
EKOSONDA 5
W piątej ekosondzie portalu klimatdlaziemi.pl wzięło udział aż 136 osób. Przedstawione pytanie dotyczyło temperatury, jaką dana osoba utrzymuje u siebie w domu w sezonie grzewczym. Odpowiedzi respondentów ułożyły się w typowy rozkład prawdopodobieństwa tj. najwięcej wskazań padło na temperaturę średnią - 21 °C, a najmniej na temperatury bardzo wysokie - 25 °C i bardzo niskie - 17 °C.
To pozytywny fakt, że ponad 50% osób uczestniczących w sondzie utrzymuje w swoich domach temperaturę 21 °C, która uważana jest za najkorzystniejszą dla zdrowia w dzień. Zauważmy, że w sypialni termometr może wskazywać tylko 18 °C. Wyjeżdżając na dłużej, obniżmy temperaturę jeszcze bardziej. Pamiętajmy, że zmiana temperatury o 1°C to zużycie energii na ogrzewanie mniejsze o 10%!
Szczegółowe wyniki ekosondy znajdują się poniżej:
Jaką temperaturę utrzymujesz w swoim domu w okresie grzewczym?
Odpowiedzi: 136
bardzo niską - 17 °C (5%)
niską - 19 °C (16%)
średnią - 21 °C (53%)
wysoką - 23 °C (18%)
bardzo wysoką - 25 °C (8%)
EKOSONDA 4
Na pytanie zadane w czwartej ekosondzie portalu klimatdlaziemi.pl, które brzmiało: "Jak spędziłeś/-łaś Dzień Bez Samochodu 2009, czyli 22 września?" odpowiedziało 75 osób. Blisko 1/3 respondentów nie wiedziała, że Dzień Bez Samochodu przypada na 22 września, w związku z czym nie mogła świadomie wziąć w nim udziału bądź z takiego udziału zrezygnować. Potrzebnym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku lepsza oraz wcześniejsza promocja tego wydarzenia w mediach i wśród mieszkańców. Z pewnością, jeśli obchody Dnia Bez Samochodu będą odbywać się z większą regularnością, święto to stanie się bardziej rozpoznawalne i coraz więcej osób będzie w nim uczestniczyć.
Jedynie 15% uczestników sondy przyznało się, że tego dnia poruszało się samochodem, pozostali korzystali ze środków transportu przyjaznych środowisku: komunikacji miejskiej - 20%, roweru - 8%, własnych nóg - 20%. Badanie nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi, ile osób w tym dniu rzeczywiście zmieniło swoje zachowanie na bardziej ekologiczne, tj. przesiadło się z samochodu np. na komunikację miejska. Jest możliwe, że przebadane osoby po prostu na co dzień korzystają z transportu publicznego bądź roweru.
Szczegółowe wyniki ekosondy znajdują się poniżej:
Jak spędziłeś/-łaś Dzień Bez Samochodu 2009, czyli 22 września?
Odpowiedzi: 75
chodziłem/-łam pieszo (23%)
korzystałem/-łam z komunikacji miejskiej (20%)
jeździłem/-łam rowerem (8%)
jeździłem/-łam samochodem (15%)
nie wychodziłem/-łam z domu (8%)
Najwięcej respondentów, bo aż 88%, korzysta z pochodzącego z recyklingu papieru toaletowego. Następnym, najczęściej wybieranym produktem są ręczniki papierowe (46%), a zaraz za nimi zeszyty (41%). Już 29% ankietowanych używa przetworzonego papieru do drukarek i ksero, a 22% korzysta z wyprodukowanych jako produkt recykligu kopert.
Szczegółowe wyniki ekosondy znajdują się poniżej:
Jakich produktów powstałych wskutek recyklingu papieru używasz najczęściej (max. 3 odpowiedzi)?
Odpowiedzi: 69
papieru toaletowego (88%)
ręczników papierowych (46%)
papieru do drukarek i ksero (29%)
kopert (22%)
zeszytów (41%)
Blisko 60% respondentów używa produktów z recyklingu, z czego 31% często, a 27% sporadycznie. Głównym powodem, dla którego nie stosujemy takich produktów jest to, że trudno je znaleźć w polskich sklepach. Obiecującym jest, że tylko 8% ankietowanych odpowiedziało, że takie produkty są za drogie i jedynie 4%, że są gorszej jakości.
Poniżej znajdują się dokładne wyniki ekosondy. Już można brać udział w kolejnej ekosondzie portalu www.naszaziemia.pl, pt. "Jakich produktów powstałych wskutek recyklingu papieru używasz najczęściej?"
Czy używasz produktów z recyklingu?
Odpowiedzi: 49
Sporadycznie (27%)
Nie, nie zależy mi na tym (2%)
Nie, nie mogę znaleźć takich produktów w sklepach (29%)
Nie, są za drogie (8%)
Nie, są gorszej jakości (4%)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki ekosondy. Zapraszamy do udzielenia odpowiedzi w naszej kolejnym mini-badaniu: "Czy używasz produktów z recyklingu?"
Czy w swoim domu używasz żarówek energooszczędnych?
Odpowiedzi: 53
Tak, wszystkie są energooszczędne (28%)
Tak, niektóre są energooszczędne (60%)
Nie, są za drogie (2%)
Nie, mają nieodpowiednie światło (8%)
Nie, nie myślałem/am o tym (2%)